ANASAYFA ORDUSPOR STORE 19 EYLÜL MULTIMEDYA İLETİŞİM        
Hoşgeldiniz Lütfen üye girişi yapın veya kayıt olun.
Hakkında Tarihçe Yönetim Kurulu Eski Başkanlarımız 19 Eylül Stadyumu Tesislerimiz Sponsorluk Basketbol Puan Durumu Futbol Okulları Başkan Kulüp Üyelerimiz Kulüp Üyeliği

ORDUSPOR TARİHÇE 

 

1960'lı yılların ikicisi yarısı. Anadolu'nun birçok kentinde futbol bilinmezken, tribünlerinde bayanların coşkulu tezahüratlarıyla maç izlediği bir şehir Ordu. O zamanlar Ordu sahalarında iki takım var. Birisi Karadeniz İdman Yurdu, diğeri ise Gençleryurdu. Bu takımlarda sivrilen gençler Ordu Karması'nı oluşturup vitrine çıkardı. İstanbulspor'da, daha sonra da Anadoluhisarı'nda forma giyen Ali Ataoğlu (Kara Ali), Ordu'ya döndükten bir süre sonra kendisinin de forma giydiği Spor Yıldızı takımını kurdu.

 

Ordu'nun bu üç takımındaki yetenekli futbolculardan oluşan, aralarında Kara Ali'nin de bulunduğu Ordu Karması, Mersin'de düzenlenen 1966 Gençler Türkiye Şampiyonası'na katılıyor. Oynadığı futbol ve elde ettiği ikincilik başarısı, o zamanın Futbol Federasyon başkanı Orhan Şeref Apak'ı oldukça heyecanlandırıyor. Öyle ki, Apak, Ordu Karması'nın yıldızı Kara Ali'ye, Orduspor'u Türkiye İkinci Ligi'nde görmek istediğini ve gerekenin yapılmasını söyledi. Formalite işlemlerinden sonra, kuruluş için geçen süreçte çok sıkıntılar yaşandı.
 
Özellikle maddi yetersizlikler. Aynı zamanda Beden Terbiyesi Bölge Müdürü Ali Ataoğlu, bankadan şahsi kredi alıp Orduspor için kullandığını pek az insan biliyor. Halk Eğitim Merkezi'nde bir araya gelen Ordugücü, Karadeniz İdman Yurdu, Yolaçspor, 19 Eylül ve Ocakspor Kulübü yöneticileri bu oluşum sürecinde birleşme kararı aldılar ve Orduspor'un temelleri böylece atılmış oldu. Renk ve amblem konusunda uzun süren tartışmalar sonrasında mor-beyaz renkler ve fındık amblemi üzerinde anlaşmaya varıldı. Mor ihtirası, beyaz ise başarı ve yüz akını temsil ediyordu. 
 

  8 Mart 1967 Çarşamba Karlıbel İşhanı'nda toplanan Orduspor Geçici Yönetim Kurulu, Sicil ve Murakıplar kendi aralarında görev dağılımı yaptı. Devlet memuru olduğu için kulüp başkanlığı yapamayan Ali Ataoğlu yerine Orduspor Kulübü'nün ilk başkanı, İbrahim Köksal oldu. İdare heyeti ise şöyle teşekkül etti: Nedim Aktürk (ikinci başkan), Kemal Ergöknil (umumi kaptan), Nihat Özel (sekreter), Faik İbrişim (muhasip), Hasan Akınoğlu (veznedar), Rıza Şimşek, Halit Gürsoy, Muzaffer Altınel, Abbas Furtun ve Hamdi Özel (üye) Orduspor'un büyük futbol serüvenini başlattılar.
 
 
 8 Nisan 1967 Cumartesi. Ordu halkının sevinci yere göğe sığmaz olmuştu. Bu sevince ortak olan dönemin bakanları, senatörleri, milletvekilleri 100'e yakın araçlık bir konvoyla Ünye, Fatsa ve Perşembe ilçelerinde halkın yoğun çoşkusu, atılan çiçekler ve tezahüratlar altında kente geldiler. Şehrin tüm caddeleri mor-beyaz renklere bürünmüştü. Devlet Bakanı Kamil Ocak, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Rafet Sezgin, Futbol Federasyonu Başkanı Orhan Şeref Apak omuzlarda 19 Eylül meydanına kadar gelindi. Kapalı Spor Salonu'nda Ordu Valisi Mustafa Karaer'in ve bakanların konuşmalarından sonra Orduspor'un Türkiye İkinci Futbol Ligi'ne alındığı resmen ilan edildi.
 
  
Birkaç ay sonra 1967-68 futbol sezonu başlayacaktı. Kadroda genelde kentin altyapısında oynayan oyunculardan oluşan bir futbolcu topluluğu vardı. Büyük transferler yapılmadı. Çeşitli görüşmelerden sonra Teknik Direktör olarak Galatasaray'ın ve Türk futbolunun unutulmazları arasında yer alan İsfendiyar Açıkgöz ile anlaşmaya varıldı. 38 yaşında olmasına rağmen Orduspor'un ilk profesyonel sezonunda zaman zaman mor-beyazlı formayı giyerek ter döktü. İlk hazırlık maçında kadroda şu isimler vardı. Hüsnü, Nevzat, Ahmet, Teoman, İhsan, Erol, İsmail, Üstün, B.Orhan, Yener, Aydın. Beş bin seyirci önünde oynanan maçı Orduspor 4-0 kazandı. İlk resmi lig maçında ise İzmir Ülküspor ile 2-2 berabere kaldı. 1974-75 sezonunda şampiyon olan 
Orduspor, gücünü ve başarısını Türkiye Birinci Ligi'nde göstermeye başladı. Ordululara Birinci Lig heyecanını yaşatan Orduspor, 4 sezon sonra Türkiye'nin en iyi takımları arasında dördüncülüğe yükseldi ve UEFA kupasına katılarak Orduspor'un adını Avrupa'ya taşımayı başardı. UEFA kupasının ilk maçında Çekoslavak takım Banik Ostrava'ya karşı 2-0 galip gelen Orduspor, Avrupa basının dikkatini çekti. Ne yazık ki rövanşta aldığı yenilgiyle kupaya veda etti. UEFA Kupası'ndan bir sezon sonra da Türkiye Birinci Ligi'ne veda etti. Ancak Orduluların Türkiye Birinci Lig özlemi fazla uzun sürmedi. 2 sezon sonra tekrar birinci ligde boy gösteren Orduspor, 3 sezon sonra tekrar Türkiye İkinci Ligi'ne döndü. 1996-97, 2000-01 ve 2001-02 sezonlarını Türkiye Üçüncü Ligi'nde geçirdi. 2002-03 sezonundan bu yana Bank Asya Birinci Ligi'nde mücadele veren Orduspor'un gözü sonraki yıllarda Süper Lig'deydi ve Süper Lig'e çıkmayı başardı. Süper Lig'de bir kaç sezon geçirdikten sonra maddi problemlerden dolayı üst üste düşüş yaşadı ve şu anda Ordu 1. Amatör Lig'de mücadele veriyor. Önce profesyonel liglere dönmek için oluşturulan kadro ve güçlü bir altyapı bilinciyle hazırlanan kulüp 2019-2020 sezonunda şampiyonluk hedefiye üst ligler için mücadele ediyor. 
 
 
Yeni Yönetim Kurulu, bu hedefe sorunsuz bir takım olarak ulaşmak, yönetimde kurumsal bir yapı oluşturmak ve marka değeri gittikçe yükselen bir Orduspor yaratarak varmak istiyor. Başka hedefler de var. Her yıl altyapıdaki yetenekli gençleri A takıma kazandırmak. Yeni amatör branşlar oluşturarak takım ile şehri, ilkokuldan üniversiteye kadar bütün ögrencilerle tam anlamıyla bütünleşirmek. Mor-beyaz renklere gönülden bağlanmış buradaki ve gurbetteki taraftarlarla, yepyeni Orduspor'la sürdürülebilir başarılar sağlamak. Orduspor'u Türkiye sınırları dışına çıkarıp, Avrupa'ya taşımak. Orduspor'u adeta bir spor branşlarında fabrika konumuna getirmek istiyor.